Не інфраструктурою єдиною, або Чому важливо носити світловідбивачі?
Коли на вулиці немає ліхтарів, коли швидко вечоріє, особливо в осінньо-зимовий період, – пішоходи і велосипедисти стають практично невидимими. Але якщо на вашому одязі є світловідбивачі (флікери), то вони відбивають світло від фар автомобілів і цим самим допомагають бути більш помітними на дорозі. В результаті водії можуть завчасно побачити вас на дорозі та уникнути зіткнення.
Бачити і бути помітним
А давайте на декілька хвилин уявимо себе водієм або пасажиром авто? Уявили? Тоді гайда! Так і навіть гірше, бо фотокамера робить зображення контрастними, ніж сприймають наші очі, у темну пору доби водій бачать пішоходів.
На фото, до речі, вул. Домбровського в Житомирі 17 січня 2021 року. На годиннику – 17:20.
Якщо поїдемо далі, то побачимо, що освітлення погіршилось, а ще почав падати сніг.
Якщо ж на дорозі ожеледиця, уникнути аварії майже неможливо. Погоджуєтесь, що додаткове освітлення пішоходам не завадило б?
Натомість так виглядають пішоходи, які носять світловідбивачі. Водії їх побачать завчасно.
Фото: ТОВ «РЕМЛАЙТ»
Людину в темному одязі водій помічає на відстані 30 – 40 метрів. Однак пішохід, що має світловідбиваючі елементи, стає помітним навіть із відстані 150 і більше метрів. Відтак світловідбивачі у 6 разів (!) зменшують ризик аварії за участю пішохода/велосипедиста.
Інфографіка: УКРАВТОДОР
Історія світловідбивачів
А чи знали ви, що світловідбивач – фінський винахід? За матеріалами Вікіпедії, його придумав фінський фермер Арві Лехто на початку 1950-х років. Щоправда при цьому винахідних не думав про свою безпеку, а просто хотів убезпечити свої кінні вози та екіпажі.
Якість і безпека флікерів у Фінляндії суворо контролюється, що гарантує їхню високу відбивну здатність. Цікавим є факт, що у 2017 році фіни через голосування обрали світловідбивач предметом століття з точки зору транспортної безпеки. А 1 жовтня тут навіть відзначають День світловідбивача. До речі, за даними фінського видання Helsingin Sanomat, у Гельсінках, упродовж двох років не зафіксовано жодної смертельної ДТП за участю пішоходів.
Ні для кого не секрет, що у Фінляндії, Естонії, Латвії та Литві пішоходи зобов'язані носити флікери під час ходьби у темряві. А у Швеції це невід'ємний аксесуар, що одягають на вечірні пішохідні прогулянки.
А що в Україні?
На жаль, в Україні світловідбивачі не користуються великою популярністю серед населення. Найчастіше їх використовують під час вечірніх покатушок велосипедисти і дуже рідко пішоходи. Тим не менше дедалі частіше у соцмережах, в ЗМІ тощо з'являються обговорення, новини щодо актуальності носіння світловідбивачів і нарешті законопроекти про індивідуальний захист.
«Починаючи з 17 листопада 2020 року в Україні, в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху (п.4.4 Правил дорожнього руху)», – розповіла керівник громадської організації «Асоціація пішоходів України» Поліна Павлюк.
До речі, обов'язок, встановлений п.4.4 Правил дорожнього руху, поширюється на всіх пішоходів України: і на дітей (малолітніх та неповнолітніх, тобто до 18 років), і на дорослих. За невиконання вказаного обов'язку передбачена адміністративна відповідальність. Так, порушення п.4.4 Правил дорожнього руху для дорослої людини (віком від 18 років і старше) тягне за собою таку адміністративну відповідальність:
- попередження або 51 гривню штрафу;
- штраф у розмірі 136 гривень отримає пішохід, який під час вчинення порушення перебував у стані сп'яніння;
- штраф в розмірі 170 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин загрожує пішоходу, якщо порушення п.4.4 Правил дорожнього руху спричинило створення аварійної обстановки.
Діти, віком від 16 до 18 років, за вчинення правопорушення підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах, тобто, несуть відповідальність, як дорослі, повнолітні, особи. Однак, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані такі заходи впливу:
- зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
- попередження;
- догана або сувора догана;
- передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Що ж стосується дітей, віком до 16 років, то вчинені ними порушення п. 4.4 Правил дорожнього руху тягнуть за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, у розмірі від 850 грн. до 1700 грн. (ст. 184 КУпАП).
Поліна Павлюк зауважує: «Насправді, якщо носити світлоповертальні елементи лише за наявності умов, передбачених у п.4.4 Правилі дорожнього руху, то це не так часто доведеться робити, адже одночасне настання двох умов – темної пори доби та умов недостатньої видимості – явище нечасте. Однак, з огляду на катастрофічну ситуацію з безпекою пішоходів в Україні, я завжди раджу пішоходам носити флікери за умов поганої видимості. В Україні це варто робити всім, і не лише для того, щоб уникнути штрафу, а, перш за все, для самозахисту та підвищення рівня власної безпеки».
Фото: ТОВ «РЕМЛАЙТ»
Різновиди світловідбивачів
Нині можна знайти світловідбивачі різних форм та розмірів, а дизайн та індустрія моди перетворили їх вигляд до гарних мініатюрних елементів на будь-який смак.
Інфографіка: «TUMI: шлях до школи»
Як правильно носити світловідбивачі?
Брелоки прикріплюють на портфелі або сумки.
Браслети або нарукавні пов'язки можна одягнути не лише на руку, а й на ногу або на сумку. Крім цього, їх краще чіпляти з обох боків.
Значки можна чіпляти у будь-якому місці на верхньому одязі.
Світловідбиваючі нашивки, термосмужки і наклейки можна розміщувати на спині, грудях, на кишенях або нижче пояса. Це зробить зимовий одяг не лише теплим та зручним, а й безпечним.
Фото: ТОВ «РЕМЛАЙТ»
Кому вони необхідні?
Насамперед світловідбивачі потрібні дітям і підліткам, велосипедистам і бігунам, пішоходам, які вимушені пересуватися неосвітленими або погано освітленими вулицями і дорогами. Якщо узагальнити, то світловідбивачі потрібні усім, а особливо тим, хто швидко рухається, погано бачить, неуважний, часто перебуває на узбіччі або неосвітлених ділянках дороги.
Фото: «TUMI: шлях до школи»
На що варто звернути увагу при купівлі світловідбивачів?
1. Справжні світловідбивачі не бувають червоного, синього, зеленого або інших кольорів. Їхня ефективність сумнівна. Обирайте світловідбивачі лише білого або жовтого кольору.
2. Поцікавтеся у продавця/розповсюджувача світловідбивних елементів, хто є його країною-виробником. Якщо світловідбивач має позначку «Made in China», то швидше за все він не зовсім якісний, бо при його виготовленні не забезпечується необхідна технологія виробництва і тому він найдешевший.
3. Основним матеріалом якісного світловідбивного елементу є мікропризматична світлоповертаюча плівка компанії ЗМ Scotchlite (США). Уважно читайте/перевіряйте, з чого він виготовлений! Крім цього, він має відповідати вимогам Евростандарту EN 13356 (про засоби візуального захисту), який застосовується для підвищення видимості пішоходів у темну пору доби.
4. Виріб має бути вологостійким, не втрачати світлоповертаючих властивостей при температурі -30°С/+50°С.
А як ще у простий спосіб перевірити його в дії?
Оберіть темне місце. Після цього направте промінь світла звичайного ліхтарика на виріб. Ліхтарик варто тримати на 1 – 2 см нижче рівня очей. Світловідбивач повинен мати рівномірне яскраве забарвлення, а не світитися білими плямами/хвилями (точково) на окремих ділянках.
Водночас пам'ятайте, що важливо не піддавати поверхню світловідбивача навмисним механічним пошкодженням та хімічному очищенню.
Пам'ятайте, що своїми силами можна зробити себе більш видимим на проїжджій частині і потурбуватись про свою безпеку. Такі прості речі як світло: ліхтарики, яскравий одяг, сигнальний жилет, навіть мініатюрні світловідбивачі на одязі, портфелі, шоломі, рамі велосипеда чи на колесах підвищують вашу видимість на дорозі і можуть врятувати життя.

Матеріал підготували Аліна Кундіч та Іван Фурлет для проєкту «TUMI: шлях до школи»
Наші контакти
Координаторка проекту
Аліна Кундіч
+38 096-409-92-61
tumi.zt.ua@gmail.com
Комунальна установа «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради
м. Житомир, вул. Покровська, 4
(2-й поверх)
Офіс: +38 094-145-85-78